Wycieczka do Muzeum Narodowego

W dniu 17 listopada uczniowie z klasy II i III A przysposabiających do pracy uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Młodzież zwiedziła stałe wystawy muzeum-„Antyczne korzenie Europy”- największą w Europie kolekcję rekonstrukcji słynnych antycznych posągów z brązu oraz „Sztuka Afryki” -prezentującą naczynia, rzeźby, maski ludów afrykańskich.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali też wystawę „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji” prezentującą sposób interpretacji przez człowieka zjawisk przyrodniczych jako znaków drogi.

Młodzież oglądała drewniany dysk datowany na XI wiek (kompas słoneczny) , odbiorniki radionawigacyjne czy współczesny kompas i mapy nawigacyjne.

Istotnym elementem ekspozycji, decydującym o interaktywnym charakterze wystawy były symulatory czynności nawigacyjnych. Na wielkim ekranie pojawił się dziób łodzi Wikingów oraz zarys horyzontu, a na przenośnym urządzeniu multimedialnym symulowane było działanie kompasu słonecznego.

Urządzenie pozwoliło naszym uczniom na wirtualną żeglugę po otwartym morzu z zadaniem odnalezienia określonego miejsca.

Po wizycie w muzeum korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie spacerowali po Wałach Chrobrego.