Koła zainteresowań

 

W naszej placówce proponujemy uczniom bogatą ofertę kół zainteresowań.
W ramach zajęć pozalekcyjnych funkcjonują:

Koło wokalno – instrumentalne „Metrum”

Mamy muzykę w sercu i śpiew na ustach. Potrafimy słuchać muzyki, ale także ją tworzyć. Nasz Zespół Wokalno-Instrumentalny istnieje w placówce od 2009 roku. Od tego czasu stale przypominany o naszym istnieniu. Swoje umiejętności prezentujemy podczas imprez i uroczystości szkolnych, jak i pozaszkolnych. Na zajęcia uczęszczają uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkoły przysposabiającej do pracy.  Stale rozwijamy  swoje zainteresowania i umiejętności muzyczne. Dobierając repertuar staramy się kształtować  kulturę muzyczną. Czasem pop albo rock, czasem hip hop albo jazz, czasem  i muzyka klasyczna. Lubimy twórczą aktywność. Potrafimy czynnie spędzać wolny czas. Uczymy się, jak operować naszym głosem i jak grać na instrumentach szkolnych.  Posługujemy się dźwiękami, aby tworzyć muzykę. Opiekunem koła jest pan  Marcin Jurczak.

Koło redakcyjne „Pentliczek”

Szkolne Koło Redakcyjne istnieje w naszej placówce od około 10 lat. Jest propozycją zajęć pozalekcyjnych dla chętnych uczniów. Forma prowadzenia Koła oraz treści zawarte w programie są wynikiem doświadczenia zdobytego we wcześniejszych latach. Wymiernym efektem pracy naszych młodych redaktorów jest gazetka szkolna „Pentliczek”, która od roku szkolnego 2018/2019 ukazuje się również w formie elektronicznej. Nasi młodzi dziennikarze, przy wsparciu opiekunów potrafią zrobić profesjonale zdjęcie, przeprowadzić nie tylko prawdziwy wywiad, ale i dziennikarskie śledztwo. Dzięki ich pracy nasi najbliżsi, rodzice, przyjaciele placówki wiedzą, co ważnego dzieje się w naszej placówce. Praca nad gazetką, nie tylko rozbudza zainteresowania i zdolności autorów, ale pozwala im doskonalić umiejętności pracy z programami komputerowymi, rozwijać kompetencje komunikacyjne oraz umiejętności poprawnego formułowania myśli i wypowiedzi.
Opiekunami koła są: Katarzyna Nowak- Stachera,  Małgorzata Brzezińska.

Koło artystyczne „Zakolorowani”

Nasze Koło skupia grupę młodzieży z klas szkoły przysposabiającej do pracy. Stworzyliśmy zespół młodych artystów, którzy  mają okazję wzajemnej inspiracji do pracy, rozwijania zainteresowań, wzbogacania własnych doznań i doświadczeń, rozbudzania ciekawości i chęci twórczego działania, rozwijania umiejętności i zdolności manualnych oraz kształtowania umiejętności wykorzystywania wiedzy plastycznej. Poprzez ekspresję plastyczną w Kole wyrażamy siebie, nasze emocje. Potrafimy organizować własny warsztat pracy i ekonomicznie wykorzystywać materiały. Nigdy nie nudzimy się  na zajęciach naszego Koła.  Poszukujemy nowych inspiracji. Wykorzystując różnorodne techniki plastyczne i dekoratorskie przygotowujemy prace na konkursy plastyczne, elementy dekoracyjne na użytek klas i szkoły oraz prace z gliny, gipsu, tkanin, szkła na wystawy i kiermasze. To nasi twórcy wykonują drobne upominki dla przyjaciół naszej placówki. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w ten sposób podarować im cząstkę naszej pracy.

Opiekunami Koła są: Joanna Pluta, Krystyna Różycka.

Koło edukacji morskiej

Czy Szczecin leży  nad morzem? Oczywiście, że nie. Członkowie naszego Koła są w stanie wyprowadzić z błędu każdego zbłąkanego turystę, który pyta o nadmorską plażę w naszym mieście. Szczecin leży nad Odrą i Jeziorem Dąbie. A stąd już przez Zalew Szczeciński  prowadzi droga wodna wprost do polskiego morza.  Nasze Koło powstało w 1999r., aby propagować wiedzę na temat Morza Bałtyckiego, Szczecina i żeglarstwa. Służą temu spotkania edukacyjne prowadzone przez naszych opiekunów, np.: „Wyspa Wolin”, „Fauna i flora Morza Bałtyckiego”, „Morskie opowieści”. Morze i woda nas inspirują, dlatego  często bierzemy udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych o tematyce marynistycznej („Od morza jesteśmy”, „Opowieści z morskich fal”, „Morski świat przyszłości”, „Droga do morza”). Zdobywamy tam nagrody i wyróżnienia. Co roku organizujemy na terenie placówki konkursy plastyczne popularyzujące nasz region, np.: „Latarnie morskie”, „Bałtyk – nasze morze”, „Morze pełne przygód”, „Wspomnienia z Tall Ships Races”. Najlepsze prace prezentujemy na wystawach pokonkursowych w „Galerii Morskiej”. Międzyzdroje, Pobierowo, Niechorze i Trzebież – to miejsca, które chętnie odwiedzamy.

 Opiekunami Koła są: Joanna Pluta, Krystyna Różycka

Koło turystyki pieszej „Trampek”

Jedną z form spędzania wolnego czasu jest aktywna turystyka piesza. Są pośród nas miłośnicy wędrówek po Polsce. Szkolne Koło Turystyki Pieszej „Trampek” organizuje cyklicznie wycieczki krajoznawcze. Świnoujście, Stargard, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Bukowa, parki Szczecina  – to tylko kilka ciekawych miejsc, gdzie odcisnęliśmy ślady naszych trampków. Dzięki tym wycieczkom uczestnicy Koła mają  okazję rozszerzyć własne horyzonty poznawcze, poznać lepiej nasz region i jego piękną przyrodę. Zapraszamy wszystkich do aktywnego spędzania czasu. Przekonajcie się sami, jak urokliwy jest nasz region zachodniopomorski.

Opiekunami Koła są:  Barbara Wysocka i Dariusz Pożusiński.

Szkolny teatrzyk „Raz, Dwa, Trzyk”

Twórcza aktywność daje szanse uczestnikom naszego Koła na odkrywanie własnych zdolności i możliwości, rozwijanie wyobraźni, rozładowywanie negatywnych napięć poprzez pozytywne działanie. Podczas zajęć wykorzystujemy elementy biblioterapii, muzykoterapii oraz terapii plastyką. Jednym ze sposobów naszej pracy jest odejście od relacji formalnych: nauczyciel – uczeń, a zamiast tego nawiązanie bezpośrednich kontaktów interpersonalnych. Tworzy to atmosferę partnerstwa, uczy koleżeństwa i współodpowiedzialności. Zajęcia Koła Teatralnego są doskonałym sposobem wielokierunkowego oddziaływania terapeutycznego oraz sprawdzoną formą pracy wychowawczej. Rozbudzają i rozwijają zainteresowania i zamiłowania. Służą kształtowaniu, pogłębianiu i utrwalaniu wiedzy. Zajęcia Koła Teatralnego odbywają się wg ustalonego harmonogramu. Uczęszcza na nie stała grupa dzieci oraz chętni. Celem spotkań jest rozszerzenie i pogłębienie kontaktu z kulturą i sztuką, a w szczególności z teatrem. Jesteśmy młodymi aktorami. Tworzymy swój własny szkolny teatr. Działalność naszego Teatrzyku „Raz Dwa Trzyk” już od wielu lat, jest trwale związana z działalnością artystyczną naszej placówki. To my każdego roku dbamy o oprawę artystyczną spotkań jasełkowych i wielkanocnych. Tworzymy przedstawienia  pracując nad naszą grą sceniczną przez wiele długich tygodni Podczas naszych spotkań uczymy się tekstów, piosenek, opanowujemy ruch sceniczny. Dbamy również,  aby każde przedstawienie zadziwiło naszych widzów rekwizytami, scenografią i kostiumami. Ćwiczymy wytrwale, by w efekcie końcowym zaprezentować widowni – społeczności szkolnej, rodzicom i gościom owoce wspólnej twórczej pracy. Mamy możliwość odgrywania prawdziwych ról aktorskich, nie tylko w naszej placówce.  Prezentujemy się również na przeglądach i festiwalach organizowanych przez zaprzyjaźnione placówki. Nasz Teatrzyk cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Wielu wychowanków Zespołu Szkół marzy o występach na scenie. My przed nikim nie zamykamy swoich drzwi.

Opiekunami Koła są: Iwona Muszyńska, Jadwiga Zielińska, Urszula Zajdel, Elżbieta Sobczak, Marcin Jurczak.

Koło plastyczne „Zaczarowany Ołówek”

Jesteśmy grupą artystów działającą w ramach Kółka Plastycznego. Co robimy?  Rysujemy i  malujemy, wycinamy i kleimy,  drzemy i zgniatamy, dzielimy i łączymy, zagniatamy i rzeźbimy, stemplujemy i obrysowujemy…  My po prostu  jesteśmy zaczarowani tworzeniem! Na zajęciach poznajemy nowe narzędzia i  materiały plastyczne. Uczymy się posługiwania i zastosowania poznanych technik. Im więcej tworzymy, tym więcej mamy pomysłów na kolejne dzieła. Nasze koncepcje nigdy nie są złe. Pracujemy zgodnie z hasłem: „Życie ma tyle barw i to wstyd znać tylko jego podstawowe kolory”. Nie boimy się wyzwań. Chętnie bierzemy udział w konkursach, kiermaszach i wystawach, w szkole i poza nią.  Często zdobywamy nagrody i wyróżnienia. Z każdym kolejnym dziełem nie tylko nabieramy nowych umiejętności plastycznych, ale rozwijamy naszą wrażliwość i sposób patrzenia na otaczający i zmieniający się świat. Dzięki naszym wytworom nasza szkoła jest bardziej kolorowa – lubimy chwalić się  tym, co robimy. Na zajęcia plastyczne przychodzą chętni uczniowie wszystkich naszych szkół. Mówisz: „Nie umiem tworzyć”. My pokażemy Ci, że się mylisz.

Koło „W domu i w ogrodzie”

Przedstawiamy nasze Koło pełne twórczej pracy, zgodnej z kalendarzem  pór roku. Są wśród nas młodzi pasjonaci domowych robótek, ogrodnictwa i sztuki gotowania. Członkami koła są uczniowie klas I, II i III c szkoły przysposabiającej do pracy W ramach naszych spotkań uczymy się   pracy w ogrodzie i domu. Poznajemy w praktyce cykl rozwojowy roślin – od nasiona do owocu.  Pielęgnujemy rośliny i uprawy w ogrodzie warzywnym  i kwiatowym a także w sadzie. Jesteśmy aktywnymi twórcami szkolnego ogrodu – wykonujemy nowe nasadzenia i tworzymy pełne barw i zapachów kompozycje kwiatowe. Wiemy, że praca w ogrodzie, na działce i w sadzie jest ciekawą formą  propagowania zdrowego stylu życia. Choć często nasza praca nie jest lekka, to my się nie zrażamy. Lubimy wyzwania. A kiedy widzimy, że nasza pielęgnacja roślin przynosi efekty – w sadzie jabłonki uginają się od jabłek, w ogrodzie  pięknie kwitną wszystkie rabaty a w warzywniaku dynie złocą się w słońcu – wtedy wiemy, że dużo potrafimy. Potem pokazujemy wszystkim, ile smacznych przetworów i dań możemy przygotować. I tak powstają mieszanki suszonych ziół, kompoty, sałatki, dżemy i mrożonki. Tylko z jednej dyni potrafimy upiec ciasto, ugotować zupę, usmażyć placki, przygotować humus. Prawie każda szkolna uroczystość czy impreza i kiermasz nie może obejść się bez naszych pysznych wyrobów. Jesteśmy mistrzami w pieczeniu ciast i ciasteczek. Nieskromnie zdradzimy, że to między innymi dla ich smaku nasi rodzice tak chętnie uczestniczą w spotkaniach „Kawiarenki dla Rodziców”. Efekty naszej ogrodniczej pracy doceniają też inni – jesteśmy laureatami wielu edycji lokalnego konkursu „Cały Szczecin w kwiatach”.

Opiekunami Koła  są: Jolanta Kiszkielis, Iwona Muszyńska, Danuta Chylewska – Kęsy, Paweł Bajer.

Koło „LOP”

Szkolne Koło LOP skupia w swoich kręgach ludzi, którym na sercu leży szczera troska o środowisko przyrodnicze. Staramy się zarazić naszą wrażliwością i potrzebą kontaktu z przyrodą całą społeczność naszej placówki.  Podejmując różnorodne działania ekologiczne w najbliższym otoczeniu, rozwijamy nawyki oszczędnego korzystania z materiałów, segregowania odpadów i rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Nasze zbiórki makulatury czy zużytych baterii biją każdego roku rekordy. W ramach Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Ekologicznego organizowanego przez REBA SA Warszawa: „Konkurujemy jak pracowite mrówki”, rywalizujemy z innymi szkołami w  dobrym celu. Stale rozwijamy nasze zainteresowania przyrodnicze. Podziwiając piękno zachodniopomorskiej przyrody jednocześnie zdobywamy nową wiedzę o gatunkach roślin i zwierząt, rodzajach lasów oraz wpływie przyrody na człowieka. Współpracujemy z panią  Izabelą Cichuńską  z Ekologicznej Pracowni Przyrodniczo-Edukacyjnej działającej nad J.Głębokim, która organizuje dla nas ciekawe lekcje przyrody. Organizujemy wycieczki do parków i  lasów. Co roku prowadzimy akcję „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, podczas której zbieramy koce i karmę dla zwierząt ze Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Zimą ptaki, które odwiedzają nasze szkolne karmniki mają zawsze otwartą ptasią stołówkę. Staramy się uwrażliwić wszystkich na odpowiednią opiekę nad zwierzętami domowymi. Zapraszamy na spotkania w Ośrodku naszych domowych czworonogów. Tego rodzaju kontakt ze zwierzętami budzi wśród naszych uczniów zawsze ogromnie pozytywne emocje.

Opiekunami Koła są: Małgorzata Brzezińska, Eliza Krakowian, ElizaLejkowska, Krystyna Różycka, Małgorzata Sztandera, Jadwiga Zielińska.

Koło taneczne „Gwiazdeczki”

Koło taneczne istnieje w naszej placówce od września 2003 roku. Należą do niego dziewczęta i chłopcy uczący się w naszych szkołach. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W lutym 2004 roku w drodze konkursu wyłoniono nazwę zespołu tanecznego – brzmi ona „Gwiazdeczki”.

W trakcie cotygodniowych zajęć uczniowie umają możliwość poznania różnych rodzajów tańca: disco, tańca towarzyskiego, tańców standardowych, latynoamerykańskich oraz ludowych. Tworzymy również układy taneczne z wykorzystaniem elementów dramy, teatru oraz pantomimy. Stwarzamy naszym uczniom możliwość wyrażania siebie w ekspresji tanecznej, kształcimy estetykę i elegancję ruchu, rozwijamy zamiłowanie do tańca i muzyki. Swoje umiejętności taneczne zespół „Gwiazdeczki” prezentuje na terenie szkoły podczas uroczystości szkolnych, np.: Festynów Rodzinnych, Dni Otwartych, Zakończenia Roku Szkolnego, Dni Sportu, Dni Dziecka oraz poza szkołą. Jednak głównym naszym celem jest przygotowanie się do występów na organizowanym przez nas od 15 lat Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych MAGIA TAŃCA. Na ten Przegląd przyjeżdżają uczniowie placówek kształcenia specjalnego z całego regionu.